sophie has logged 96 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Laggies

Laggies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let It Shine

Let It Shine

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry