Sophia has logged 48 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Playdate With Destiny

Playdate With Destiny

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
N!ai, The Story of a !Kung Woman

N!ai, The Story of a !Kung Woman

1980
×
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ax Fight

The Ax Fight

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Number Our Days

Number Our Days

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry