RSS feed for Sophy

Sophy has written 15 reviews for films rated ★★★ .

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★

    The TMZ clips nearly killed me.

  • The Mountain

    The Mountain

    ★★★

    Not much acting and then a lot of acting!!!!

  • The Spy Who Dumped Me

    The Spy Who Dumped Me

    ★★★

    For every woman that has ever been called "a little much".

  • In My Room

    In My Room

    ★★★

    The harsh reality of living as a freelance videographer.

  • Strong Island

    Strong Island

    ★★★

    Beautiful cinematography, especially in extreme close up shots of Yance the filmmaker himself. The story, although one we have sadly heard too many times, is told slowly and carefully through interviews of the victims family. I found the confessional style of Yance’s interactions with the camera to be the most devastating and revelatory moments in the film, although his mothers presence is undeniably strong as well. A film about healing that has no real end.

  • Set It Up

    Set It Up

    ★★★

    eerily formulaic but kind of nice

  • Kedi

    Kedi

    ★★★

    Would be better with dogs.

  • Joe Versus the Volcano

    Joe Versus the Volcano

    ★★★

    Hypochondriacs represent.

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

    The car smashing scene w/ Jean's reaction is definitely the best this film has to offer.

  • Sonatine

    Sonatine

    ★★★

    I shouldn't really rate this because I slept through 80% of it but I enjoyed my re-edited dream version.

  • Vicky Cristina Barcelona

    Vicky Cristina Barcelona

    ★★★

    Previously turned this film off part way in, but its not as bad as I thought, I guess.

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★

    Felt like a big budget documentary dramatization on the concept that war is in fact still a really bad time.