• The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Hamilton

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★

  • Mulan

  • Wotakoi: Love is Hard for Otaku

    ★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Ip Man 4: The Finale

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Tezuka's Barbara

    ★★★

  • A Beloved Wife

    ★★★½

  • The Fall

    ★★★★★

  • The Forest of Love

    ★★★★

  • Advantages of Travelling by Train

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Taro The Fool

    ★★★½

  • The Painted Bird

    ★★★★

  • No.7 Cherry Lane

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • La Llorona

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • The Truth

    ★★★

  • Weathering with You

    ★★★★½

  • Hot Gimmick: Girl Meets Boy

    ★★½

  • Little Nights, Little Love

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★★★½

  • Bellbird

    ★★★★

  • The Jump

    ★★½

  • And Then the Bear

    ★★★

  • White Echo

    ★★½

  • Anna

    ★★★½

  • The Distance Between Us and the Sky

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★½

  • Nina Wu

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Family Romance, LLC

    ★★★★

  • The Wild Goose Lake

    ★★★★½

  • The Whistlers

    ★★★

  • Promare

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Brightburn

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • The Nap

    ★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Us

    ★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Talking About Trees

    ★★★½