Abbella has logged 117 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Good Things

All Good Things

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Men and a Leg

Three Men and a Leg

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Underworld

Underworld

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ladies in Lavender

Ladies in Lavender

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry