RSS feed for sorrelsthebrave

sorrelsthebrave has logged 38 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★½
Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry