RSS feed for Sophie

Sophie has watched 23 war films.

  • 1917

    ★★★★

  • Midway

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Allied

    ★★★★½

  • Billy Lynn's Long Halftime Walk

    ★½

  • Their Finest

    ★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • Rock the Kasbah

    ★★★

  • American Sniper

    ★★★★½

  • Suite Française

    ★★★½

  • Testament of Youth

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★½

  • The Monuments Men

    ★★★

  • War Horse

    ★★★★½

  • Dear John

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★

  • Kingdom of Heaven

    ★★★

  • Silent Night

    ★★★

  • Pearl Harbor

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • Braveheart

    ★★★★

  • Sandra

    ★★½