RSS feed for Sophie
  • Dora and the Lost City of Gold

    Dora and the Lost City of Gold

    ★★★

    Don’t expect a masterpiece or anything but this was cute. 
    Except the fox... 🦊 I hated the fox. Why was it there? It was entirely pointless for the mechanics of the story and seemed to belong to an entirely different, fully animated film. It just felt silly. Too silly. I guess maybe it was a character from the cartoon that they wanted to include... I never actually watched Dora. I may be wrong but I think I was already too…

  • Enemy

    Enemy

    ★★★

    Like many, I imagine, I audibly said ‘what the ****’ as the film ended and the credits started to roll. And I admit my immediate thoughts were ‘what did I just watch?’ and simply, ‘I don’t get it...’.
    I was ready to write the film off as an oddball that just wasn’t very good. But sometimes it takes reading others reviews and opinions to begin to place and understand a piece of creative work, whatever it may be. This was the…

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★½

    Your fears are only as big as you make them.

    That’s what I got from this. 

    It definitely wasn’t as good as the first one, I can say with some authority having watched them back to back, but I disagree that the adult cast don’t have chemistry. They may not have the exact brand of magic that the perfect casting of the younger Losers captured but they still got a little somethin’ somethin’ so give them a chance. Also, excellent…

  • Grown Ups

    Grown Ups

    ★★★

    I say Adam Sandler films would be 500% better without any of the gross brand of humour he so heavily relies upon and is plainly very fond of, to my personal displeasure. My favourite outings of his are ‘Big Daddy’ and ‘Blended’, arguably the two with the fewest of such jokes. If you ask me, these are the ones that almost always fall flat and dull the shine of the ones that are actually funny (I’m sure many will exclaim…

  • Claire's Camera

    Claire's Camera

    ★½

    To probably all the male characters in Hong Sang-soo’s movies: you’re a sexist a-hole.
    To Hong Sang-soo himself: please come up with some more interesting dialogue than “you’re so pretty”.

    Having watched two of his films now, I can say I’m definitely not a fan. I find them unnaturally awkward and half-baked, and at times extremely annoying. It would take something pretty extraordinary to change my mind now and I have little faith there’s such a thing in his oeuvre. I would welcome it but I highly doubt it exists.

  • Nobody's Daughter Haewon

    Nobody's Daughter Haewon

    ★½

    Uninspired cinematography, insipid and awkward dialogue, aimless plot, unlikeable and occasionally pathetic characters, boring relationships...

    No thank you.
    Haewon may be pretty but this film is not.

  • Paul Blart: Mall Cop 2

    Paul Blart: Mall Cop 2

    ★★★

    Here lies a movie review in questionnaire form:

    Is this going to get annoying? Probably
    Am I going to do it anyway? Absolutely
    Is this a ‘good’ movie? Nooooo
    Did it make complete sense? Nope
    Did it make any sense? Eh
    Did Jayma Mays have better things to do than come back for the sequel? Seems so
    Can I blame her for leaving him? I can not
    Was it cringey in (more than a few) places? Yesh
    Did I consider…

  • In the City of Sylvia

    In the City of Sylvia

    ★★★

    Can anyone who’s seen this explain to me exactly what happens in the last 5-10 minutes (preferably in great detail)? I did my annoying thing where I fell asleep again and then *poof* it’s gone from MUBI. Please and thank you. Judging by the rest of the film I imagine not very much - - - but I’d still like to know.

    I liked the general tone of the film and enjoyed its slow, observational nature (I’ve definitely written that sentence…

  • So Long Enthusiasm

    So Long Enthusiasm

    ★★½

    I have the extremely annoying habit of leaving it right until the very last minute - literally on the threshold of midnight - to watch MUBI films before they disappear. The unfortunate consequence is that I often fall asleep by accident before they’re over and wake to find my iPad display off and the movie gone forever. It doesn’t happen as much as it used to since MUBI made it so the display won’t turn off while a film is…

  • Creature Companion

    Creature Companion

    ★★★

    This is one of those films where, after watching, I’m not entirely sure I understood it in the way it was ‘supposed’ to be understood at all. But then maybe there is no ‘supposed to’ with films like this at all. Like a visual poem, they are open to unending interpretation by the viewer and I get the sense that such films welcome that.

    My interpretation is that, as well as the female form and the female experience, Creature Companion is…

  • Carolee, Barbara and Gunvor

    Carolee, Barbara and Gunvor

    ★★★½

    With only three minutes to explore and examine each woman on display in this nine minute film, it doesn’t dig deep -  but then in some ways it also does. The miniature timespan means there’s no time for fluff or introductions. It jumps right in to address what makes them tick and what propelled or inspired their work. We come away feeling we’ve seen a tiny part of their psyche - their essence, if you will. It’s also pretty to…

  • According to Greta

    According to Greta

    ★★★

    Half to three quarters of those three stars are for the pretty damn good soundtrack and the notebook doodle interludes, which weren’t used as effectively as they could have been but I still liked. The two combined give the film a quirky indie vibe akin to the likes of Juno. Don’t get me wrong, I’m not comparing the whole film to Juno - just the indie tone which isn’t totally realised in all elements but definitely shows some promise.

    I…