Sort by

sotos has logged 199 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barbie: Fairytopia

Barbie: Fairytopia

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Act

The Act

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Katherine Ryan: Glitter Room

Katherine Ryan: Glitter Room

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eli

Eli

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry