RSS feed for Craig
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
8 Heads in a Duffel Bag

8 Heads in a Duffel Bag

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Xanadu

Xanadu

1980
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Offence

The Offence

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Edtv

Edtv

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Spy

My Spy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry