⭐Ivan has logged 141 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Edit this entry  
04
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★
Edit this entry  
07
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry