Sort by

Nicky Otis has logged 641 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
30
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Dharma

American Dharma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Bridesmaid

The Bridesmaid

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
21
Love Before Breakfast

Love Before Breakfast

1936
×
★★★
Edit this entry  
21
Songwriter

Songwriter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Twist

The Twist

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Color of Lies

The Color of Lies

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
09
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★★
Edit this entry  
09
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Piece of Pleasure

A Piece of Pleasure

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Lili Marleen

Lili Marleen

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★½
Edit this entry  
05
À double tour

À double tour

1959
×
★★★
Edit this entry  
04
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dreams

Dreams

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry