Sort by

Henrique has logged 140 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nice To Meet You

Nice To Meet You

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Hangover

The Last Hangover

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry