Sort by

Henrique has logged 33 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nuthin' But a Glee Thang

Nuthin' But a Glee Thang

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Bottom of the 9th

Bottom of the 9th

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Savage X Fenty Show

Savage X Fenty Show

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Equals

Equals

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Futuro Beach

Futuro Beach

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Date and Switch

Date and Switch

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry