RSS feed for Robert

Robert has logged 99 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Bunker

The Bunker

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
O.J. Made in America

O.J. Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Imperium

Imperium

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
18
Desierto

Desierto

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Catfish

Catfish

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Michael Moore in TrumpLand

Michael Moore in TrumpLand

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Kickboxer: Vengeance

Kickboxer: Vengeance

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Edit this entry  
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★½
Edit this entry  
11
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Edit this entry  
18
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
Edit this entry  
15
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mistress America

Mistress America

2015
×
★½
Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★
Edit this entry