RSS feed for Robert
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Taken 3

Taken 3

2014
×
½
Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Edit this entry  
08
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dear White People

Dear White People

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Night Moves

Night Moves

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Double

The Double

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strangers

The Strangers

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Louis C.K.: One Night Stand

Louis C.K.: One Night Stand

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry