Vanina has logged 146 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Chatterley Affair

The Chatterley Affair

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Belle

Belle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Love Punch

The Love Punch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Still the Enemy Within

Still the Enemy Within

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Effie Gray

Effie Gray

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Downloading Nancy

Downloading Nancy

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nobody Walks

Nobody Walks

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
With Honors

With Honors

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interior. Leather Bar.

Interior. Leather Bar.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Alex

About Alex

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rabbit Fever

Rabbit Fever

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
At Middleton

At Middleton

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duran Duran: Sing Blue Silver

Duran Duran: Sing Blue Silver

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer in February

Summer in February

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry