2018

Vanina Vanina’s year to date

Vanina’s highest rated films

  • This Sporting Life

    ★★★★½

  • Wild Wild Country

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★½

  • Sunday Bloody Sunday

    ★★★★

  • Film Stars Don't Die in Liverpool

    ★★★★

  • Play Misty for Me

    ★★★★

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★★

  • Black Mirror: Hated in the Nation

    ★★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★½

  • Set It Up

    ★★★½

  • Women in Love

    ★★★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★½

  • Far from the Madding Crowd

    ★★★½

  • The Deadly Affair

    ★★★½

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 6.7 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Fun Mom Dinner

Jan 7

Last Film

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

Jun 20

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Romance
18 films
Comedy
14 films
Thriller
5 films
Sci Fi
4 films
Documentary
4 films
Mystery
3 films
Crime
3 films
Music
3 films
TV Movie
2 films
USA
27 films
UK
13 films
France
2 films
Canada
1 film
Mexico
1 film
Brazil
1 film
Italy
1 film
English
40 films
French
1 film
German
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 83

Watchlist

Stars

Director

Crew

Vanina’s most liked review

Call Me by Your Name

★★★★½

Upon my umpteenth rewatch, perhaps my most favourite thing about this film, which is filled with superlatively wonderful moments and gestures and looks and things - this time my most favourite thing was Armie Hammer's breathing. Jesus. The intimacy of his breathing, of taking the time to drink a moment…

More reviews

Vanina’s most liked list

British and Irish Romantic(-ish) Comedies Since 1985

Or rather, 'Largely British (also Irish), Largely Romantic, Largely Comedic Films Since 1985'. The good, the bad and the very ugly.

Everything about this list in completely arbitrary and subjective, but I welcome recommendations most heartily. Just really looking for those wonderfully fluffy comfort films.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Jem and the Holograms
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Hard to Hold
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2018

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Set It Up
  • Love, Simon
  • Sunday Bloody Sunday
  • The Kissing Booth
  • Women in Love
  • This Sporting Life
  • Ibiza
  • Tom Jones
  • Harry & Meghan: A Royal Romance
  • Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones
  • Accident
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Lennon or McCartney
  • Far from the Madding Crowd
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Wild Wild Country
  • Take Your Pills
  • Rebel in the Rye
  • The Deadly Affair
  • Irreplaceable You
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Carrie Pilby
  • Fifty Shades Freed
  • Call Me by Your Name
  • Rich and Famous
  • The Competition
  • Hard to Hold
  • Liberated: The New Sexual Revolution
  • Black Mirror: Arkangel
  • Play Misty for Me
  • Kaboom
  • Brad's Status
  • Black Mirror: Shut Up and Dance
  • Black Mirror: Hated in the Nation
  • Black Mirror: USS Callister
  • Mr. Roosevelt
  • Mindhorn
  • Jem and the Holograms
  • Fun Mom Dinner

Highly rated films Vanina missed

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • Hereditary
  • Incredibles 2
  • Avengers: Infinity War
  • Shoplifters
  • Isle of Dogs
  • The Tale

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more