RSS feed for Alperen
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★½
Edit this entry  
18
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
12
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Edit this entry  
09
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
08
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
03
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Edit this entry  
31
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Spy

The Spy

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Persona

Persona

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Derek Special

Derek Special

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Extras: The Extra Special Series Finale

Extras: The Extra Special Series Finale

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Once

Once

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry