Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Dom Maldonado

Dom Maldonado

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Dom
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Dom’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Grinch

    The Grinch 2018

    ★★★★★ Watched by Dom Maldonado 11 Jun 2019

    Tyler the Creator original tunes, edgy, witty dialogue and millenial spin on a classic. This sh** was quite pleasant acrually!

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout 2018

    ★★★ Watched by Dom Maldonado 03 May 2019

    Kinda jumps the shark 🦈🦈

  • WALL·E

    WALL·E 2008

    ★★★★★ Watched by Dom Maldonado 20 Feb 2019

    Way ahead of its time

  • Bird Box

    Bird Box 2018

    ★★★½ Watched by Dom Maldonado 07 Jan 2019

    Bird box = 
    👀book of Eli + 
    👂🏼a quiet place

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You 2018

    ★★★★★ Watched by Dom Maldonado 02 Jan 2019

    This sh** wild! 🏇🏿🏇🏻

  • Aquaman

    Aquaman 2018

    ★★★★½ Watched by Dom Maldonado 30 Dec 2018 1

    Like Tron set in Wakanda

  • Bullet Head

    Bullet Head 2017

    ★½ Watched by Dom Maldonado 05 Nov 2018

    It’s basically jus Cujo

  • The Night Comes for Us

    The Night Comes for Us 2018

    ★★★★ Watched by Dom Maldonado 31 Oct 2018

    Dutch-head cam angles, gory fatalities, indo-cartel trafficking, and amazing choreo fight scenes.

  • Apostle

    Apostle 2018

    ★★★★ Watched by Dom Maldonado 16 Oct 2018

    Slow start but damn good arc - considering its semi-indie roots & notoriously saturated horror genre it stands well this halloween season.

  • Annihilation

    Annihilation 2018

    ★★★ Watched by Dom Maldonado 15 Oct 2018

    Arrival > Annihilation. Though if they would have somehow been a combined project or sequel/trilogy this would’ve been pretty dope too

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom 2018

    ★ Watched by Dom Maldonado 15 Oct 2018

    Lame asf. I was really expecting to see underwater themed Jurassic park film. Like more sea monsters already. They’ve literally recycled the same Tyrannosaurus rex six times. Getcha a** underwater and show me some real f****n monsters! Giant squid versus primordial jellyfish, Megalodon versus meta electric eel, Hell I don’t know throw in Godzilla 🤷🏼‍♀️🤷🏻‍♂️

  • Hotel Artemis

    Hotel Artemis 2018

    ★★★½ Watched by Dom Maldonado 15 Oct 2018

    It’s like the hotel scene from John Wick crossed with the purge

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 13

Review Tags

4
  • dystopia
  • fps
  • scifi
  • vr
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro