RSS feed for Tyler

Tyler has logged 72 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bobby Fischer Against the World

Bobby Fischer Against the World

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Earrings

Earrings

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Ceremonie

La Ceremonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★½
Edit this entry  
21
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Edit this entry  
16
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Damage

Damage

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lake of Fire

Lake of Fire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Film with Me in It

A Film with Me in It

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Images of Liberation

Images of Liberation

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Edit this entry  
07
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
½
Edit this entry  
07
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★½
Edit this entry