Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★
Edit this entry  
15
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flipped

Flipped

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Science of Fictions

The Science of Fictions

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Falls

The Falls

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marvel Rising: Secret Warriors

Marvel Rising: Secret Warriors

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Photocopier

Photocopier

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Family

A Family

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Minimalists: Less Is Now

The Minimalists: Less Is Now

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry