Tyler has logged 254 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Million Dollar Duck

The Million Dollar Duck

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
08
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Are What We Are

We Are What We Are

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Black, Mr. Hyde

Dr. Black, Mr. Hyde

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blacula

Blacula

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Teeth

Teeth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry