• The Host

    The Host

    ★★★★

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    3 Asian horror films (2/3)

    At this point, I'll watch anything that Bong Joon-ho makes. Seriously, he is just such a good director.

    One of three horror movies that I can remember that made me cry. What the hell, man.

  • Tales from the Crypt: Demon Knight

    Tales from the Crypt: Demon Knight

    ★★½

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    3 films directed by or starring a POC (3/3)

    For whatever reason, just not a fan. Couldn't get into it at all. The practical effects were cool, but that's about all I can say about it.

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    3 films directed by or starring a POC (2/3)

    Not a whole lot to say. Dug the vibe, the visuals, and the loner vampire girl.

  • Tales from the Hood

    Tales from the Hood

    ★★★★★

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    3 films directed by or starring a POC (1/3)

    By far and away the best horror anthology I've ever seen in my life.

    You've got "Rogue Cop Revelation," where three white cops murder an outspoken black politician. The fourth cop—a rookie black cop who quits the force and becomes an alcoholic due to the trauma—enacts revenge by bringing the white cops within the grasp of the politician's ghost, who then fucks shit up.

    You've got "Boys…

  • The Curse of Frankenstein

    The Curse of Frankenstein

    ★★★½

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    2 Hammer films (2/2)

    Man, was there anything Christopher Lee couldn't do?

    Takes a little bit to get going, but once it tightens up, it becomes a really tense take on Frankenstein. I wish I had watched this before Dracula; I don't know why, but that feels like a much more cohesive way to view these.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    NO CRITERIA

    My first movie back in a theatre!

    I should have gone to see Lamb instead.

    Where the fuck do I even start?

    Halloween Kills wastes all of the goodwill that its 2018 predecessor built up. 2018 wasn't perfect, but it at least showed that the filmmaking team understood the legacy it was taking on. Here, David Gordon Green—and the screenwriters—doesn't seem to know where to go or what to do with the franchise, or…

  • Dracula

    Dracula

    ★★★½

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    2 Hammer films (1/2)

    Christopher Lee's iconic menace is in full force. The first time he plays the Count is arguably the best time, full of red-eyed sensuality.

    Peter Cushing is also amazing, and I wish the fight scene between the two of them lasted longer.

  • Godzilla Raids Again

    Godzilla Raids Again

    ★½

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    A kaiju or Kong film (1/1)
    8 Decades (7/8; 1950's)
    3 Asian films (1/3)

    Birdemic 2 was a terrible movie, but it was worth watching because the depths of its terribleness plumbs a wealth of humor.

    This is terrible because it is boring.

    Also, and I don't know if this was my TV or something, but the Criterion "remaster" looks like absolute garbage.

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    A film set in the woods (1/1)

    I don't know if it's necessary or even helpful to compare this with the original. Looking at it on its own merits, it's an insane, blood-soaked, frenetic gore fest, and if that's simply what it was trying to be, then 👍

    The Evil Dead is my all-time favorite horror movie, and what I love about it so much is that yes it's gory and the practical effects are fucking…

  • Birdemic 2: The Resurrection

    Birdemic 2: The Resurrection

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    The WORST Part 2 you haven't seen (1/1)
    8 Decades (6/8; 2010's)

    Literally everything about this is terrible.

    But when they "rescue" the cowboy girl out of the cabin, and Will is like "what's is your name?" and she's like "Jessica" and he's like "my name is Will. I'm a screenwriter," I laughed for a good five minutes straight.

  • Lifeforce

    Lifeforce

    ★★★★

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    Tobe Hooper film (1/1)

    Surprisingly good? Based on the premise alone, I thought I was going to at best have good-natured disdain for it and at worst outright hate it. But it was a ton of fun!

    That helicopter blood phantasmagoria was unreal.

  • Thir13en Ghosts

    Thir13en Ghosts

    ★★½

    Letterboxd 8.0: Spooky Season

    2 haunted house films (2/2)

    This was kind of dumb and didn't make sense in a lot of places, but Matthew Lillard rocks, you can't help but get caught up in the frenetic energy of the filmmaking, and the set design is super cool.