William has logged 412 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Untitled Rick Howard Project

The Untitled Rick Howard Project

2014
×
Edit this entry  
29
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Little Big Women

Little Big Women

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Be Water

Be Water

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2004
×
Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Beginning

Beginning

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolves

The Wolves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry