Edgar has logged 347 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Edit this entry  
08
Simon Calls

Simon Calls

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Swimmer

Swimmer

2012
×
Edit this entry  
08
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
01
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
12
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Hoff Twins

The Hoff Twins

2021
×
Edit this entry  
01
White Film

White Film

1978
×
Edit this entry  
01
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
The Making of The Darjeeling Limited

The Making of The Darjeeling Limited

2010
×
Edit this entry  
30
Eerie

Eerie

2018
×
★½
Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Autour d’une cabine

Autour d’une cabine

1894
×
Edit this entry