Steve has logged 73 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loitering with Intent

Loitering with Intent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pearl Jam : Let's Play Two

Pearl Jam : Let's Play Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry