spareFilm has logged 81 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor

Thor

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Edit this entry  
19
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★
Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Edit this entry  
15
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Transformers

Transformers

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry