Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
War Horse

War Horse

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
Brighton Rock

Brighton Rock

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
04
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Dead

The Dead

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Yes Men Fix the World

The Yes Men Fix the World

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Edit this entry