Darcy has logged 288 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★½
Edit this entry  
30
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Results

Results

2015
×
Edit this entry  
22
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Beeswax

Beeswax

2009
×
½
Edit this entry  
21
Mutual Appreciation

Mutual Appreciation

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★½
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★
Edit this entry  
13
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Before You Know It

Before You Know It

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Double

The Double

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Share

Share

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Oratorio for Prague

Oratorio for Prague

1968
×
Edit this entry  
08
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Edit this entry  
08
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
07
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Native Son

Native Son

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★½
Edit this entry  
03
Fast Color

Fast Color

2018
×
½
Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry