Sort by

Michael has logged 83 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
X

X

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
A Farewell to Ozark

A Farewell to Ozark

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
★★
Edit this entry  
08
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
Pop

Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ozu: Passageways

Ozu: Passageways

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Animal Factory

Animal Factory

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★
Edit this entry  
23
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pure Fucking Mayhem

Pure Fucking Mayhem

2008
×
Edit this entry  
22
A Violent Man

A Violent Man

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Windfall

Windfall

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Firebase

Firebase

2017
×
★½
Edit this entry  
17
The Call

The Call

2020
×
Edit this entry  
12
The Fight

The Fight

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Informer

The Informer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Calibre

Calibre

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
United

United

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Dahmer

Dahmer

2002
×
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman

The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Louis Theroux's Forbidden America

Louis Theroux's Forbidden America

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Pirates

Pirates

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry