• The Old Guard

  • Athlete A

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Mucho Mucho Amor

  • Bad Education

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • All in My Family

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★

  • Avengers: Endgame

  • Pet Graveyard

    ½

  • Us

    ★★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★½

  • Ghosts of Sugar Land

    ★★★

  • American Factory

    ★★★★

  • Dirty John, The Dirty Truth

    ★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★

  • John & Yoko: Above Us Only Sky

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

  • Ocean's Eight

    ★★

  • Girl

    ★★★★½

  • Capernaum

    ★★★★

  • Burning

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Ali Wong: Hard Knock Wife

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Period. End of Sentence.

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Annihilation

  • Shirkers

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Colette

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • The Trader

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    ★★★½

  • The Wife

    ★★★

  • The Breadwinner

    ★★★★

  • mother!

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Heroin(e)

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • The Insult

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Mary and the Witch's Flower

    ★★★