Sort by

Special Agent Cooper has logged 133 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captive State

Captive State

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Chase

The Chase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Limelight

Limelight

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rodan

Rodan

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry