Sort by

David has logged 827 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Claudine

Claudine

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Klansman

The Klansman

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Sunday in the Country

Sunday in the Country

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Emmanuelle

Emmanuelle

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zandy's Bride

Zandy's Bride

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Walking Tall

Walking Tall

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
Summer Wishes, Winter Dreams

Summer Wishes, Winter Dreams

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godspell

Godspell

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sssssss

Sssssss

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All Is True

All Is True

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadly Weapons

Deadly Weapons

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★½
Edit this entry  
17
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
General Idi Amin Dada

General Idi Amin Dada

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry