2017

Spencer Spencer’s year in review

Spencer’s highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • All About My Mother

    ★★★★★

  • Young Adult

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Rachel Getting Married

    ★★★★★

  • Birth

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Love Actually

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 227 Films watched
  • 18.9 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Frances Ha

Jan 1

Most Watched

The Big Sick

3 times

Call Me by Your Name

twice

Lady Bird

twice

Last Film

Call Me by Your Name

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
134 films
Comedy
82 films
Thriller
48 films
Action
36 films
Romance
35 films
Horror
33 films
Mystery
29 films
Crime
27 films
Sci Fi
26 films
Adventure
25 films
USA
199 films
UK
31 films
France
23 films
Germany
12 films
Canada
12 films
Brazil
8 films
Belgium
6 films
Japan
5 films
Sweden
3 films
China
3 films
English
218 films
Spanish
18 films
French
17 films
Portuguese
9 films
German
8 films
Italian
6 films
Russian
6 films
Japanese
4 films
Swedish
4 films
Urdu
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Spencer’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Birdemic: Shock and Terror
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Miss Firecracker
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2017

  • Call Me by Your Name
  • Downsizing
  • Molly's Game
  • I, Tonya
  • Pitch Perfect 3
  • All the Money in the World
  • The Family Stone
  • The Ultimate Christmas Present
  • Birth
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Call Me by Your Name
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Black Christmas
  • A Christmas Prince
  • Curse of the Man Who Sees UFOs
  • The Shape of Water
  • Nocturama
  • My Happy Family
  • The Disaster Artist
  • Darkest Hour
  • Columbus
  • A Bad Moms Christmas
  • The Big Sick
  • The Boss Baby
  • Lady Bird
  • The Only Living Boy in New York
  • Coco
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Love Actually
  • Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!
  • Novitiate
  • Last Flag Flying
  • Mistress America
  • Miss Firecracker
  • Lady Bird
  • Mudbound
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Wonderstruck
  • The Hours
  • Carol
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Inherent Vice
  • Night of the Living Dead
  • Other People
  • Lady Macbeth
  • Scream 2
  • The Snowman
  • Scream
  • Lovesong
  • Home Again
  • The Babysitter
  • The Florida Project
  • The Ornithologist
  • Landline
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Blade Runner 2049
  • Desperately Seeking Susan
  • Gerald's Game
  • Personal Shopper
  • Notting Hill
  • Our Souls at Night
  • Battle of the Sexes
  • Stronger
  • The Positively True Adventures of the Alleged Texas Cheerleader Murdering Mom
  • Gaga: Five Foot Two
  • Jerry Before Seinfeld
  • mother!
  • Life
  • Marjoe
  • The Trip
  • Eating Out
  • Good Time
  • Ingrid Goes West
  • Almost Adults
  • Big Little Lies
  • Annabelle: Creation
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Free Fire
  • Get Out
  • Sunset Boulevard
  • In a Heartbeat
  • In & Out
  • Obvious Child
  • Hedwig and the Angry Inch
  • A Ghost Story
  • Atomic Blonde
  • The Incredible Jessica James
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Girls Trip
  • Dunkirk
  • The Big Sick
  • 13 Going on 30
  • The Big Sick
  • A United Kingdom
  • A Cure for Wellness
  • Spider-Man: Homecoming
  • Transformers: The Last Knight
  • I Am Michael
  • It's Only the End of the World
  • Power Rangers
  • Mistress America
  • The Beguiled
  • Baby Driver
  • Okja
  • The Book of Henry
  • Beatriz at Dinner
  • Catfight
  • Birdemic: Shock and Terror
  • 47 Meters Down
  • Inland Empire
  • The Bling Ring
  • Somewhere
  • Marie Antoinette
  • Gone Girl
  • Lost in Translation
  • The Virgin Suicides
  • A Nightmare on Elm Street
  • It Comes at Night
  • Krisha
  • The Last Word
  • Fifty Shades Darker
  • Six Degrees of Separation
  • War Machine
  • Wonder Woman
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Shack
  • Wild
  • All About My Mother
  • Paris is Burning
  • The Cheetah Girls
  • Adventures in Babysitting
  • Split
  • Young Adult
  • Heavyweights
  • Things to Come
  • The Lovers
  • Alien: Covenant
  • Twin Peaks
  • Prometheus
  • Alien: Resurrection
  • Alien³
  • Mother's Day
  • Aliens
  • Snatched
  • A Quiet Passion
  • The Fate of the Furious
  • Alien
  • Sex and the City
  • Guardians of the Galaxy
  • The Love Witch
  • Waitress
  • Casting JonBenet
  • The Circle
  • 20th Century Women
  • La La Land
  • Unforgettable
  • Rachel Getting Married
  • The Lost City of Z
  • The Immortal Life of Henrietta Lacks
  • Sandy Wexler
  • Colossal
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Speech & Debate
  • Raw
  • Fast & Furious
  • Personal Shopper
  • The Discovery
  • Big Little Lies
  • Clouds of Sils Maria
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Song to Song
  • Wilson
  • Kedi
  • The Belko Experiment
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Table 19
  • Beauty and the Beast
  • Kong: Skull Island
  • The Lego Batman Movie
  • The Salesman
  • Logan
  • A Man Called Ove
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Mean Creek
  • John Wick: Chapter 2
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Get Out
  • The White Helmets
  • John Wick
  • Life, Animated
  • Joe's Violin
  • Extremis
  • King Cobra
  • Deepwater Horizon
  • Rings
  • Akron
  • Paterson

See all 227

Highly rated films Spencer missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • The Work
  • Sleep Has Her House
  • Night is Short, Walk on Girl
  • Five Came Back
  • First Reformed

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more