2018

Spencer Spencer’s year in review

Spencer’s highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Drop Dead Gorgeous

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Tully

    ★★★★★

  • Young Adult

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Wildlife

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 236 Films watched
  • 19.7 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Mr. Roosevelt

Jan 2

Most Watched

Love, Simon

5 times

The Favourite

twice

Hereditary

twice

Last Film

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
143 films
Comedy
95 films
Romance
56 films
Thriller
46 films
Crime
25 films
Mystery
24 films
Adventure
24 films
Sci Fi
23 films
Family
17 films
Documentary
17 films
USA
210 films
UK
42 films
France
16 films
Germany
9 films
Canada
8 films
China
4 films
Ireland
4 films
Italy
3 films
Japan
3 films
Spain
2 films
English
226 films
French
20 films
Spanish
13 films
Italian
7 films
German
5 films
Portuguese
3 films
Chinese
3 films
Russian
3 films
Japanese
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Spencer’s most liked review

Vice

★½

You know that kinda hot but kinda douchey guy who takes you on a first date to a movie of his choice where he'll proceed to watch you watching the movie the whole time while also explaining to you what the movie is about and why it's so funny while…

More reviews

Spencer’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Reception

Films watched in 2018

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • The Favourite
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Life Itself
  • Hereditary
  • Bird Box
  • Vice
  • Second Act
  • Blindspotting
  • Mary Poppins Returns
  • The Family Stone
  • Love Actually
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • Colette
  • Three Identical Strangers
  • A Very English Scandal
  • The Favourite
  • Happy as Lazzaro
  • Dumplin'
  • Bohemian Rhapsody
  • A Star Is Born
  • Boy Erased
  • Incredibles 2
  • Bao
  • Bo Burnham: Make Happy
  • RBG
  • Victor/Victoria
  • The Christmas Chronicles
  • We the Animals
  • The Princess Switch
  • Suspiria
  • Shirkers
  • Wildlife
  • Burning
  • Widows
  • The Front Runner
  • Green Book
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Kindergarten Teacher
  • The Other Side of the Wind
  • Beautiful Boy
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • Let the Sunshine In
  • Madeline's Madeline
  • Halloween
  • First Man
  • Eighth Grade
  • A Simple Favor
  • Leave No Trace
  • A Star Is Born
  • Private Life
  • Destination Wedding
  • Gotti
  • The Devil Wears Prada
  • Support the Girls
  • Call Me by Your Name
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • The Wife
  • The Land of Steady Habits
  • A Star Is Born
  • Midnight Sun
  • You've Got Mail
  • An Unfinished Life
  • Drop Dead Gorgeous
  • Love, Simon
  • Thank You, Mr. President: Helen Thomas at the White House
  • Sharp Objects
  • BlacKkKlansman
  • Minding the Gap
  • Hyde Park on Hudson
  • Homing In
  • Diagnosis
  • Zoe
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Mirror Has Two Faces
  • Reception
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Tully
  • Crazy Rich Asians
  • The Boy Downstairs
  • Serena
  • Born on the Fourth of July
  • Collateral
  • Double Jeopardy
  • The Sisterhood of the Traveling Pants 2
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Eighth Grade
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Lions for Lambs
  • Mission: Impossible II
  • Spring Breakers
  • Ready Player One
  • Sorry to Bother You
  • 1492: Conquest of Paradise
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mission: Impossible
  • The Sinner
  • Courage Under Fire
  • Disobedience
  • Jesus Christ Superstar Live in Concert
  • Wonder Boys
  • Ask the Dust
  • Hearts Beat Loud
  • Where Is Kyra?
  • Chocolat
  • The Age of Innocence
  • Pay It Forward
  • Tulip Fever
  • Tag
  • There's Something About Mary
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Acrimony
  • I Can Only Imagine
  • Unsane
  • Gemini
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Hooked
  • The Death of Stalin
  • Love, Simon
  • Mona Lisa Smile
  • Set It Up
  • Death Becomes Her
  • Love, Simon
  • Hereditary
  • Patrick Melrose
  • Ocean's Eight
  • First Reformed
  • Alex Strangelove
  • Ibiza
  • Adventureland
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Red Sparrow
  • Kicking and Screaming
  • The Tale
  • Book Club
  • Mamma Mia!
  • When We First Met
  • Game Night
  • Fahrenheit 451
  • Casino
  • Deadpool 2
  • I Feel Pretty
  • Fifty Shades Freed
  • Tully
  • Young Adult
  • God's Own Country
  • The Week Of
  • Lean on Pete
  • You Were Never Really Here
  • Dirty Computer
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • Proud Mary
  • Forever My Girl
  • To Die For
  • Paterno
  • A Quiet Place
  • L.A. Confidential
  • Blockers
  • Practical Magic
  • Fantastic Mr. Fox
  • Rushmore
  • Se7en
  • Sweet Home Alabama
  • Isle of Dogs
  • Ocean's Eleven
  • The Emoji Movie
  • A Futile and Stupid Gesture
  • A Wrinkle in Time
  • Rabbit Hole
  • Pacific Rim: Uprising
  • Pacific Rim
  • The Trader
  • Submission
  • Mute
  • Love, Simon
  • Love, Simon
  • Thoroughbreds
  • Midnighters
  • Icarus
  • The Greatest Showman
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Knife Skills
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Lady Bird
  • Edith+Eddie
  • Traffic Stop
  • Heroin(e)
  • Faces Places
  • Strong Island
  • Revolting Rhymes
  • The Breadwinner
  • Wonder
  • Jackie Brown
  • Annihilation
  • Oh Lucy!
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • On Body and Soul
  • Black Panther
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Victoria & Abdul

See all 236

Highly rated films Spencer missed

  • Springsteen On Broadway
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • They Shall Not Grow Old
  • Free Solo
  • Liz and the Blue Bird
  • Avengers: Infinity War

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more