Sort by

Spencer Nachman has logged 33 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
27
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
Edit this entry  
27
My White Baby

My White Baby

2009
×
Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Fit

Fit

1994
×
Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Natural Selection

Natural Selection

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Good Woman of Bangkok

The Good Woman of Bangkok

1991
×
Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bruno & Boots: Go Jump in the Pool

Bruno & Boots: Go Jump in the Pool

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Sherman's March

Sherman's March

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
The Attack of the Giant Mousaka

The Attack of the Giant Mousaka

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Casus Belli

Casus Belli

2010
×
Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry