Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Like the Clouds, Like the Wind

Like the Clouds, Like the Wind

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cat Concerto

The Cat Concerto

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Acrobatic Fly

The Acrobatic Fly

1910
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dragon Ball Z: Dead Zone

Dragon Ball Z: Dead Zone

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trail Mix-Up

Trail Mix-Up

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Roller Coaster Rabbit

Roller Coaster Rabbit

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tummy Trouble

Tummy Trouble

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sonic the Hedgehog: The Movie

Sonic the Hedgehog: The Movie

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wodaabe: Herdsmen of the Sun

Wodaabe: Herdsmen of the Sun

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
01
An Injury to One

An Injury to One

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Fantasy: Legend of the Crystals

Final Fantasy: Legend of the Crystals

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Red Dwarf: The Promised Land

Red Dwarf: The Promised Land

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pagemaster

The Pagemaster

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry