Sort by

spen has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persistence of Vision

Persistence of Vision

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blair and Brown: The New Labour Revolution

Blair and Brown: The New Labour Revolution

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sisters with Transistors

Sisters with Transistors

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gladiator

Gladiator

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine

Dr. Goldfoot and the Bikini Machine

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gangster

The Gangster

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry