Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
BlueBob Egg

BlueBob Egg

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. East Loves Mom

Mr. East Loves Mom

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Man with the 7 Second Memory

The Man with the 7 Second Memory

2005
×
Edit this entry  
03
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Baaa

Baaa

2011
×
Edit this entry  
25
kittykat96

kittykat96

2017
×
Edit this entry  
24
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Blackfish

Blackfish

2013
×
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Read the review Edit this entry  
08
Relic

Relic

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry