RSS feed for spiacente
  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I know nothing about baseball, and this movie does not really make it easy to follow what is really happening. Most of the time, the atmosphere or mood of scene is quite effectively conveyed though, I think. I like it because it's probably the movie that's been the closest to portraying how cool and useful economic tools are, but of course I got the sense a lot of the time that the focus of the movie was skewed as compared to what real life would've been like. Reading that parts of the movie was inaccurately portrayed was also a little disappointing.

  • Taken 2

    Taken 2

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Pretty bad and unrealistic stunts and storyline, but entertaining enough.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Really like this movie, though I would say I don't exactly agree with the last part where they decide to get together again. Very interesting premise, told in an interesting way but still understandable. Characters were likeable but also not really, making them seem more realistic.

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Plot is rather cheesy and easy to predict, but it's so funny and ridiculous you can't help but be engaged.

  • Onward

    Onward

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    cute. like Tom Holland and Chris Pratt together, thought Chris Pratt's character remained annoying till the very end. dad's form got me laughing a lot. also, a critique of capitalism.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I like it, probably one of the top DC films for me, just cos I like strong women characters and seeing women bash men up for being idiots. A bit of not so good acting here and there, and a lot of throwaway lines; the diamonds-are-a-girl's-best-friend dance sequence swerved a little too close to suicide squad territory for me, but they snapped out of that fast enough. A fun movie overall.

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Makes me wish I were studying in a school with a campus as pretty and as in nature as the one featured in the movie. Also would love if my campus looked different every season. But, about the movie itself, I liked it, and how it got to your emotions while telling a true and important story. Growing up in an Asian society, the oppression is so real, and the expectation to conform and be filial to your parents are…

  • 50 First Dates

    50 First Dates

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I actually quite like this movie, for all the ridiculous things that happened and the many side characters who are clearly just there for comedic purposes. I liked the animals, I thought they looked real despite all the things they did. I know the stuff about amnesia is a little inaccurate, and I don't really get what's so different about this girl since she's not thaaaat pretty, and she should've freaked out more than she did everyday, but I liked…

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I was expecting a really good movie because of the high ratings, but.. honestly, things didn't really strike me. I get that there are pretty deep constructs being explored here, and perhaps it is my fault for seeing Scarlett Johansson in too many things, but I was really distracted by her as an actress, especially because she was using a different voice as she normally does in the other movies I've seen her in -- one that is higher and…

  • Salt

    Salt

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    tbh not sure why the ratings on this are so bad hahaha i suppose i was just looking for an action film and nothing more and that's why i didnt expect that much more from it. during some segments of the movie i did find myself questioning the feasibility of her actions, like jumping from one truck to another without seemingly any permanent damage, and when she jumped down the elevator shaft too.. but at least there weren't any cuts…

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    great gay movie. made me feel stuff. timothee is a great actor, especially at the end when he has the camera in his face for like 3-4mins straight?? (i mean not straight) insane. only complaint is that the line about call me by your name felt rather abrupt to me. and i feel like maybe it wouldnt have felt that way if i didnt know the title of the film, but i did, and my mind was inevitably looking out…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    made me cry )': made me feel so much for these fake people )': and i like when media can do that -- extract those emotions out of me. i was wondering why the movie's title is marriage story when it is about a divorce, but i realised why. the most heartbreaking thing about the whole process is that the two people love each other so much, but there are just some things that divide them. it made me feel…