Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Death of Yazdgerd

Death of Yazdgerd

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Finding Farideh

Finding Farideh

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★
Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lead

The Lead

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
What's the Time In Your World?

What's the Time In Your World?

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Gloomy Sunday

Gloomy Sunday

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jamshidieh

Jamshidieh

×
★½
Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★½
Edit this entry  
21
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
Close-Up

Close-Up

1990
×
Edit this entry  
30
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jandar

Jandar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry