Lacuna has logged 43 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read prior review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Life After Pi

Life After Pi

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry