Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Week Friends

One Week Friends

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★½
Edit this entry  
09
A Girl & Three Sweethearts

A Girl & Three Sweethearts

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Orange

Orange

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Orange

Orange

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Door into Summer

The Door into Summer

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
L♡DK

L♡DK

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Wolf Girl and Black Prince

Wolf Girl and Black Prince

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
Edit this entry  
15
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
28
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
27
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double

The Double

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Lord of War

Lord of War

2005
×
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Barbie: A Fashion Fairytale

Barbie: A Fashion Fairytale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Help

The Help

2011
×
Edit this entry  
17
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Just Friends

Just Friends

2005
×
Edit this entry  
25
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jack and the Cuckoo-Clock Heart

Jack and the Cuckoo-Clock Heart

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry