RSS feed for James
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wise Little Hen

The Wise Little Hen

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Loop

Loop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Epic Movie

Epic Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Julian

Julian

2012
×
★★
Edit this entry  
12
The Boyfriend Game

The Boyfriend Game

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Pied Piper

The Pied Piper

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★
Edit this entry  
04
Quay

Quay

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Maid

Call Me by Your Maid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ray

Ray

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is a Pet?

Forky Asks a Question: What Is a Pet?

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★½
Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★
Edit this entry  
26
Forky Asks a Question: What Is a Leader?

Forky Asks a Question: What Is a Leader?

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Forky Asks a Question: What Is a Computer?

Forky Asks a Question: What Is a Computer?

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Forky Asks a Question: What Is Time?

Forky Asks a Question: What Is Time?

2019
×
★★
Edit this entry