Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Not Me, I Swear!

It's Not Me, I Swear!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Earth

After Earth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Edit this entry