• The Matrix

    ★★★½

  • Rushmore

    ★★★★

  • Ringu

    ★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Supergirl

    ½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★½

  • Rocky

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

  • American Graffiti

    ★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★½