• Happy End

    Happy End

    ★★★★½

    Holy crap. Yikes. Wow.
    I could just leave it at that.
    But I won't.
    So here's my review:

    I've only seen two films by Michael Haneke (and I won't be seeing much more than that in the near future) but he's already becoming one of my favorite directors. Every technical aspect of his movies is so meticulous that it's extremely hard to find any flaws with them, which adds to the disturbing realism of Happy End. There are plenty of…

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★½

    My favorite movie is There Will Be Blood. It stars Daniel Day Lewis. It's directed by Paul Thomas Anderson. Phantom Thread stars Daniel Day Lewis. It's directed by Paul Thomas Anderson. So of course I was going to love it.

    I'll get the obvious out the way: the acting is outstanding. I would consider Daniel Day Lewis's work in There Will Be Blood to be the best performance of all time, and although he didn't necessarily meet that here, he…

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

    Before I start the review, I just want to mention that my activity on this site will be pretty minimal until the 18th December. I also want to say that my next YouTube video, which was meant to be released last Saturday, will be much longer than I expected, at around 20 minutes, but it won't be released for another week due to my new microphone breaking (:

    Anyway, The Ballad of Buster Scruggs was pretty great. I'll mention my…

  • Sorry We Missed You

    Sorry We Missed You

    ★★★★

    Sorry We Missed You is a film which could've been sappy, melodramatic, predictable or annoying but what stops it from being that is its insanely precise realism, which every single aspect of the movie achieves.

    The direction isn't mind blowing but it does a good job immersing you into the world, with plenty of long takes which excellently showcase the amazing performances. Very often when a film tries to be realistic, the cinematography resorts to handheld shot reverse shot, but…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

    2020 ranked: boxd.it/a6afI

    Top 30: boxd.it/8bkkg

    WOW. I did not expect to give this a 5/5 but I really can't give it a lower score than that. It's a pretty hard film to review but I'll try my best to talk about it without just copying YMS's analysis video (and he covers what I think the film means, so I won't mention it here, also this review won't have spoilers but you may be a little confused if you read…

  • Greener Grass

    Greener Grass

    ★★★★

    Thanks so much for 100 followers!

    Not much more to say about that...

    Now the review:

    Even though Greener Grass only has 3000 ratings on IMDB, I've still heard a lot about it and how bizarre it is. I'm glad to say that it did not disappoint and that it was VERY weird.

    It's surprisingly excellent on a technical level and although before I watched it, I was concerned that it's visual style would be too reminiscent of Wes Anderson,…

  • It's Not Me, I Swear!

    It's Not Me, I Swear!

    ★★★★

    (THE HUNDREDTH MOVIE I'VE SEEN IN 2020)

    It’s Not Me, I Swear! is the first film I've seen from my 'Recommend me an overlooked movie' list (for a YouTube series which I'll start this Saturday) and even though it was really good, I'm having trouble rating it.

    The plot and structure is a bit of a mixed bag for me, my main issue with it being that it felt extremely inconsistent. The first twenty minutes play out as a sort…

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★½

    I won't write a full review because I'll talk about it on Youtube soon. For now I'll just say that this was fantastic.

    ⬅️It’s Not Me, I Swear!
    ➡️A Serious Man

  • A Serious Man

    A Serious Man

    ★★★★½

    No Country for Old Men was the only Coen Brother film I'd seen before this, and since that's one of my favorites, I had really high expectations.

    I'm glad to say that I wasn't disappointed because A Serious Man is a great drama with a very unique tone. Some scenes are darkly funny, some scenes are awkwardly funny and some scenes are kinda depressing. This gives it a tone which is pretty odd but really works in its favor.

    The…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

    I won't write a full review because I'll review it on youtube for my Edgar Wright series (I'll leave a link to the video when it's out).

    I know nothing about video games or anime but yeh this was great

    Edgar Wright ranked: boxd.it/8ZufA

    ⬅️A Serious Man
    ➡️Mary and Max

  • Mary and Max

    Mary and Max

    ★★★★½

    I'm actually really sad that this didn't make back its budget, even though I understand that mature animated movies (which this definitely is, with scenes of drug addiction and even suicide) don't commonly do very well.

    The story is told in a very unique way, with most of it being narrated by an anonymous narrator or the main characters letters being read aloud, instead of using straight forward visual storytelling. And although I was surprised by this in the opening,…

  • Let the Right One In

    Let the Right One In

    ★★★★½

    My top 30: boxd.it/8bkkg

    FUN FACT: I'm Swedish and this movie is too so yeh I still used subtitles...

    I've wanted to watch this for the whole of spooptober but it took this long for me to see it because I was scared that people would think I was watching Twilight, which is something I have never done and never will do.

    Luckily I did end up watching it, and, despite some minor criticisms, this may be one of my…