RSS feed for Brad

Brad has logged 15 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
Faces

Faces

1968
×
★★★
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry