RSS feed for Brad
  • Time to Hunt

    Time to Hunt

    ★★½

    Berlinale: Film 2

    Loud doesn’t equal good in this heist consequences caper that I feel like I’ve seen a million times before. Some nice world building and nods to Hana-Bi but it’s overly long and doesn’t justify that runtime.

  • Onward

    Onward

    ★★★½

    Berlinale: Film 1

    I cried so it’s good.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★½

    The best ensemble cast of all-time? Not for me to say.

    Everyone in this film has a red hue to their hair and I’m convinced Craven did this intentionally, for reasons.

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★

    Another hit from the Bong, baby.

    That final shot and the rationale behind it is fucking GOAT behaviour.

  • Bloodline

    Bloodline

    ★★★

    Stifler making stiffs.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★

    [me when they “fixed” Sonic, extremely Mia Farrow voice] HIS TEETH...  WHAT HAVE YOU DONE TO HIS TEETH?

  • Polaroid

    Polaroid

    ★½

    Under-developed.

  • Horse Girl

    Horse Girl

    ★★½

    Horse Girls just be like that.

  • Underwater

    Underwater

    ★★★

    Water, water, everywhere. Nor any drop to drink.

  • Dolittle

    Dolittle

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    From the director of Syriana, Dolittle buttfucks a dragon with a leek.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    Wait. A DC movie that’s fun? I shouldn’t have thought so.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    another day volunteering at the lighthouse. everyone keeps asking me if they can fuck the light. buddy, they wont even let me fuck it.